Wirtualne Muzeum przedmiotów kultu

Virtual Museum of religious ARTifacts

Przez "przedmioty kultu" należy rozumieć wyłącznie "przedmioty związane z kultem", a nie przedmioty obdarzane religijną czcią.

Zaratusztrianizm- symbole wiary i kusti
Zoroastrian faith badges and kusti

symbole zaratusztrianizmu - Zarathushtrian symbols

Symbole Zaratusztrianizmu - Święty Ogień oraz wysłannik Ahuramazdy czyli Fravaszi
Odznaki tego typu są często noszone przez Zaratusztrian Trzy szeregi piór na skrzydłach i ogonie przypominają o trzech zasadach moralności zaratusztriańskiej: dobrych myślach, dobrych słowach, dobrych czynach.

Zoroastrian faith symbols - Fravashi and Fire


kusti - sacred thread-girdle used by Zarathushtrians when praying/Kusti - sznur wykonany z wełny i zawierający dokładnie 72 włókna
Dostaje go młody Zaratusztrianin, zwany w Indiach Parsem, podczas ceremonii inicjacji.
Jest on podczas modlitwy nieustannie zawiązywany i rozwiązywany - na końcach jest
podzielony na trzy części

Kusti - sznur wykonany z wełny i zawierający dokładnie 72 włókna. Dostaje go młody Zaratusztrianin (zwany w Indiach Parsem) podczas ceremonii inicjacji. Jest on podczas modlitwy nieustannie zawiązywany i rozwiązywany - na końcach jest podzielony na trzy części.

Kusti - sacred thread-girdle made of wool used by Zoroastrians when praying


ZOROASTRYZM (ZARATUSZTRIANIZM) - zreformowana religia staroperska pochodząca od Zaratustry(Posiadacz Wielbłądów). Reformator żył w latach 628- 551 p. n. e - niektóre zródła podają daty 1400 lub nawet 1200 p.n.e. Najważniejszym punktem doktryny zaratusztrianizmu jest istnienie jedynego Boga - Ahura Mazdy ( Ahura Mazda - Mądry Pan). Symbolem czystości i świętości był i jest wieczny ogień płonący w świątyni. W specjalnym obrzędzie przyjmowano młodzież w wieku dojrzewania do grona pełnowartościowych zaratusztrian i jako znak tego przyjęcia dawano im pas (kusti), który od tej chwili mieli zawsze nosić na sobie. Współcześnie wyznawcy Proroka Zarathustry mieszkają w USA, krajach Europy Zachodniej i Indiach - tam nazywani są Parsami. Parsem był Fred Mercury - solista zespołu Queen.

zobacz księgę gości | dopisz się do księgi

Strona główna | Mapa strony | Linki | Podziękowania | O mnie | Wystawy
Copyright © by Jerzy Grabek, e-mail: jerzybg(at)wp.pl