Wirtualne Muzeum przedmiotów kultu

Virtual Museum of religious ARTifacts

Przez "przedmioty kultu" należy rozumieć wyłącznie "przedmioty związane z kultem", a nie przedmioty obdarzane religijną czcią.

Islam (szyici) - turba
Shi'a Islam - Turbah

Turba - gliniana płytka modlitewna szyitów/ Turbah - a small tablet used by Shi'ah Muslims

Turba - tabliczka gliniana używana przez szyitów.
W czasie modlitwy szyici dotykają ją czołem.
Typową inskrypcją na turbie jest imię Imama Husajna.

The Shi'ah Muslims prefer to prostrate on a small block of earth, a small tablet, called a Turbah,
which is usually made from clay from the land of Karbala in Iraq


ISLAM - religia monoteistyczna, której założycielem był MAHOMET (571- 632). "Nie ma Boga prócz Allacha, a Mahomet jest jego prorokiem" - głosi muzułmańskie wyznanie wiary będące doskonałym streszczeniem doktryny Koranu - świętej księgi islamu. Różaniec muzułmański (TASBIH) często składa się z 99 paciorków - tyle jest imion Boga w islamie. Płytki lub tkaniny zawierające cytaty z Koranu, imiona Allah lub Mahomet często można spotkać w domach wyznawców islamu.

Szyici (jeden z głównych, obok sunnitów, odłamów islamu) często używają takich przedmiotów kultu jak: - turba - kawałek utwardzonej ziemi. Szyici zwyczajowo używają do tego kawałka gliny z Karbali ze względu na szczególny status tego miejsca w islamie szyickim. W czasie modlitwy na dywaniku, na turbie spoczywa czoło. Inne przedmioty kultu szyitów to: Zulfikar - miecz Alego noszony przez mężczyzn na szyi, dłoń Fatimy - noszona przez kobiety na szyi. Informacje o przedmiotach kultu szyitów zawdzięczam Salikowi.

zobacz księgę gości | dopisz się do księgi

Strona główna | Mapa strony | Linki | Podziękowania | O mnie | Wystawy
Copyright © by Jerzy Grabek, e-mail: jerzybg(at)wp.pl