Wirtualne Muzeum przedmiotów kultu

Virtual Museum of religious ARTifacts

Przez "przedmioty kultu" należy rozumieć wyłącznie "przedmioty związane z kultem", a nie przedmioty obdarzane religijną czcią.

Symbol religii wicca
Symbol of wicca

pentagram - symbol religii wicca/upright pentagram - symbol of wicca

Pentagram - gwiazda z pięcioma ramionami. Pięć ramion symbolizuje pięć żywiołów: ziemię, wodę, ogień, powietrze i ducha lub eter. Pentagram skierowany jednym ramieniem do góry symbolizuje dominację ducha nad pozostałymi żywiołami i jest symbolem religii wicca. Pentagram skierowany do góry dwoma ramionami symbolizuje dominację materii nad duchem i jest używany przez satanistów.
Pentakl - pentagram wpisany w okrąg, jest często noszony przez wyznawców wicca.
źródło: www.wicca.pl

"Ja tak parę zdań jeszcze na temat pentagramu, zwłaszcza tego odwróconego. Autor napisał że jest on używany przez satanistów - owszem, ale takowym się stał dopiero po popularyzacji pism La Veya, zwłaszcza "Biblii Szatana".
Sam w sobie odwrócony pentagram nie jest niczym złym, symbolizuje aspekt męski, męskość w każdym znaczeniu tego słowa, także dawne bóstwa pogańskie posiadające rogi, jak Cernunnos, Herne, Pan itd. Dawniej nie był kojarzony z niczym złym, a tym bardziej z Szatanem. Dodam jeszcze, że wypowiedź autora jest nie do końca pełna, ponieważ odwrócony pentagram jest używany przez Wiccan po drugim stopniu inicjacji jako symbol Rogatego Bóstwa (nie mylić z Szatanem czy innym judeo-chrześcijańskim stworem). Stricte odwrócony pentagram NIE JEST wyłącznym znakiem satanistów.
Jako ciekawostkę proponuję obejrzeć na necie zdjęcia kościoła "marktkirche" w Hannoverze :). Swego rodzaju kuriozum, i niech nikt nie wciska bajek, że jest to znak zarezerwowany dla satanistów, ponieważ nie do końca jest to prawda, a może głęboko krzywdzić osoby, którym odwrócony pentagram jest bliski, aczkolwiek z satanizmem nie mają nic wspólnego."
źródło informacji: Devana

"The pentacle - a pentagram within a circle - symbol of Wicca.
The pentacle represents the integration of body and spirit, and the spiritual mastery of the four elements.
The pentacle is often worn as a symbol of recognition amongst practitioners"
source: altreligion.about.com/library/glossary/symbols/bldefswiccasymbols.htm


WICCA - religia neopogańska, misteryjna, nawiązująca do tradycji przedchrześcijańskich, założona przez Gardnera prawdopodobnie w latach 40 - tych XX wieku. Dzieli się na kilka dużych i kilkanaście mniejszych gałęzi zwanych tradycjami. Przedmiotami ceremonialnymi są: athame (sztylet z czarną rękojeścią), pentakl, różdżka, kociołek.

zobacz księgę gości | dopisz się do księgi

Strona główna | Mapa strony | Linki | Podziękowania | O mnie | Wystawy
Copyright © by Jerzy Grabek, e-mail: jerzybg(at)wp.pl